Jaki wybrać serwer?

serwery

Wybór odpowiedniego serwera jest ściśle związany z wymaganiami jakie muszą one spełnić. Różne typy serwerów nadają się lepiej lub gorzej do określonych zadań. Dlatego też niezbędna jest dokładna analiza problemu i wymagań z jakimi będzie musiał zmierzyć się serwer.

Serwer jest programem, który świadczy usługi dla innych programów, korzystających z komputerów połączonych w sieci. Serwerem nazywa się także sam komputer będący maszyną przystosowaną do obsługi określonych usług, polegających na udostępnianiu zasobów dla innych komputerów oraz do pośredniczenia w przekazywaniu danych. Jako maszyny serwerowe, najczęściej wykorzystywane są specjalnie do tego przystosowane komputery, potrafiące wykonywać swoją pracę bez przerwy, wyposażone w pojemne i szybkie dyski twarde, zazwyczaj SCSI, duża ilość pamięci operacyjnej oraz kilka wydajnych procesorów. Oprócz tego serwery posiadają także kilka zasilaczy hot-plug i zasilanie awaryjne. Umieszcza się je w specjalnych, dobrze klimatyzowanych pomieszczeniach, aby zmniejszyć temperaturę ich pracy. Do prostych zadań, niewymagających zadań, może jednak niekiedy wystarczać zwykły komputer. Serwery pracują najczęściej w systemach operacyjnych FreeBSD, GNU/Linux, Novell NetWare oraz Microsoft Windows Serwer.

Aby nasze dane były widoczne w sieci musza być one także w odpowiedni sposób przechowywane na serwerze. Obecnie istnieją trzy główne sposoby przechowywania i udostępniania treści w sieci.

Hosting współdzielony (wirtualny) – jest to najpopularniejszy i najbardziej rozpowszechniony model hostingu. Zakłada on współdzielenie zasobów jednego serwera. Oznacza to, że korzystać z niego może kilku użytkowników. Oprócz określonej przestrzeni dyskowej, dzielą oni także moc obliczeniową, ilość pamięci operacyjnej i zasoby oprogramowania. Hosting współdzielony jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z siecią. Ten rodzaj serwera jest znacznie tańszy niż inne ponieważ, koszty jego utrzymania, podobnie jak cała reszta jest podzielony pomiędzy wszystkich jego użytkowników. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest szeroki wachlarz pomocy technicznej jaki zazwyczaj zapewniają technicy. Wadą takiego rozwiązania jest jednak fakt, że nie należy on do szczególnie stabilnych, ponieważ dzielenie zasobów serwerowych może spowodować ograniczenia mocy jednego użytkownika na korzyść innego, którego adres internetowy generuje większy ruch.

VPS (Virtual Private Server) – to rozwiązanie umiejscowione pomiędzy hostingiem współdzielony a znacznie bardziej rozwiniętym hostingiem dedykowanym. VPS jednak przydziela użytkownikowi ściśle określoną ilość zasobów serwerowych, zależną od wybranego przez niego pakietu. VPS, jednak w odróżnieniu od serwera dedykowanego, a podobnie do hostingu współdzielonego obsługuje wielu użytkowników. Jednak są oni od siebie w całkowity sposób odseparowani. VPS gwarantuje określoną przez użytkownika moc obliczeniową, możliwość korzystania z wybranego przez siebie oprogramowania i stabilność oraz niezależność od innych użytkowników maszyny. Jest to najlepsze rozwiązanie dla średnich firmy oraz innych instytucji, które prowadzą strony informacyjne, a także

Serwer dedykowany – jest rozwiązaniem, które pozwala użytkownikowi na całkowitą kontrolę na mocą obliczeniową maszyny oraz nad oprogramowaniem. Jest to także rozwiązanie najdroższe i wymagające największej wiedzy, jednak brak ograniczeń ze strony innych użytkowników jest bardzo dobrą alternatywą dla innych rodzajów serwerów. Odpowiednie prowadzenie serwera dedykowanego zapewnia jego niezawodność i wysoką wydajność. Jedną z głównych zalet jest ogromna elastyczność. Z serwerów dedykowanych korzystając głównie duże firmy, prowadzące sklepy internetowe lub portale o dużym ruchu.