Jaki CMS wybrać?
- 02
- październik
Systemy zarządzania treścią (CMS – ang. Content Management System) kuszą wizją prostego oraz samodzielnego tworzenia własnej witryny WWW. To narzędzie, które wykorzystywane jest powszechnie przez portale tematyczne czy hobbystyczne, witryny rządowe i firmowe, a także te należące do szkół i uczelni, webowe edycje gazet, stowarzyszenia, biblioteki oraz ośrodki kultury.
Najpopularniejsze CMS-y to:
1.WordPress.
To jeden z najprostszych w obsłudze CMS-ów na świecie. Najczęściej wybierają go blogerzy oraz ci tworzący proste strony internetowe, np. witryny reklamujące usługi firmowe.
Zalety WordPress:
- łatwy w obsłudze (nawet dla początkujących użytkowników)
- posiadanie jednej z największych społeczności internetowych
- posiadanie wsparcia technicznego w języku polskim
- posiadanie rozbudowanych możliwości zarządzania menu
Wybierając WordPress należy liczyć się także z tym, iż przy jakichkolwiek modyfikacjach tego skryptu wymagana jest znajomość języka PHP, CSS i HTML. Ponadto, gdy chce się podnieść jego funkcjonalność i instaluje wiele wtyczek, spada wydajność tego CMS-a. WordPress nie jest też tak dobrze zabezpieczony jak inne porównywalne z nim aplikacje.
2.Joomla!.
Stanowi skrypt umiejscowiony pomiędzy prostym systemem WordPress a zaawansowanym Drupalem. Joomla często wykorzystywana jest przez polskich programistów do tworzenia estetycznych i intuicyjnych w obsłudze stron WWW.
Wśród licznych zalet tego CMS-a znajdziemy dość prostą instalację, bardzo duży wybór narzędzi programistycznych, kompleksowy system nawigacji, a także zaawansowany i wielofunkcyjny panel administracyjny. Wadami Joomli są ograniczone możliwości dostosowania, powolne ładowanie się bardziej rozbudowanych stron internetowych, płatne wtyczki i szablony.
Joomla! to darmowy CMS, posiadający wiele wtyczek, szablonów i modułów (np. bloga, kalendarza, forum), a także dobre wsparcie techniczne. Warto skorzystać z niego przy budowie stron multimedialnych i tych z dużą ilością treści.
3.Drupal.
Stanowi jeden z najbardziej kompleksowych systemów CMS-ów na świecie i wykorzystuje się go do tworzenia bardziej profesjonalnych witryn oraz blogów czy stron społecznościowych. Warto zdecydować się na niego w przypadku dużych, sukcesywnie rozbudowywanych serwisów.
Drupal dostarcza swoim użytkownikom takich podstawowych funkcji jak: zarządzanie profilem czy menu, kanały RSS, narzędzia dostosowywania wyglądu serwisu. Znany jest on również z tego, że pozwala na tworzenie oraz zarządzanie treściami typu ankiety, blog, statystyki, podcasty, tekst, video. Posiada zaawansowaną administrację użytkownikami oraz łatwe organizowanie, wyszukiwanie, a także ponowne użycie treści na stronie.
CMS Drupal nie jest najbardziej przyjaznym skryptem dla użytkowników i wymaga specjalistycznej wiedzy w celu jego instalacji czy modyfikacji. Nie jest on także najlepszym wyborem dla internauty tworzącego strony WWW o dużym ruchu, gdyż generuje on duże obciążenia dla serwera.
4.Typo3.
Stanowi rozbudowany system CMS. Polecany jest on przede wszystkim programistom poszukującym narzędzia do obsługi wielu funkcji. Dzięki możliwości rozbudowy ten CMS znakomicie sprawdza się jako skrypt do internetowych stron firmowych oraz do obsługi większego portalu informacyjnego. Typo3 nadaje się do tworzenia prostych serwisów oraz zaawansowanych portali internetowych. Pozwala on na m.in. rozbudowę funkcjonalności o dodatkowe galerie zdjęć, sklepy internetowe czy fora dyskusyjne, a także kontrolę nad wyglądem serwisu.
Do zalet Typo3 należą:
- kilka tysięcy rozszerzeń, które można szybko i łatwo zainstalować
- kontrola nad wyglądem witryny za pomocą treści, możliwych do zdefiniowania
- moduł cofania zdań
- elastyczny system administratorów
Niestety Typo3 wymaga sporej ilości czasu poświęconego na jego poznanie i opanowanie. Ponadto jego instalacja oraz konfiguracja jest trudna w obsłudze, a parametry serwera nie są zbyt duże. Aby poznać Typo3 potrzebna jest również znajomość języka angielskiego.
Kategorie
Najnowsze komentarze
- Mike - Ruch w sieci przenosi się do mobile
- kasztan i bartek - Co to jest HTML?
- Marian - Co to jest HTML?
- Ciekawski - Co to jest HTML?
- beka - Co to jest HTML?
No dobrze, ale co z ludźmi którzy nie są w tanie założyć hostingu etc? Może dla nich lepszą drogą będą kratory stron jak webwave cms?