Co to jest VPN?

Jeszcze do niedawna O VPN mało kto spoza branży IT pewnie słyszał, ale pandemia i praca zdalna zmusiła wiele firm do tego, aby zapewnić go swoim pracownikom. Wyjaśniamy, czym jest VPN i do czego go wykorzystać.

VPN to skrót od Virtual Private Network, co po polsku oznacza wirtualną sieć prywatną. Można porównać ją do tunelu, przez który płyną połączenia internetowe pomiędzy dostawcą a odbiorcą. VPN służy do tego, aby szyfrować dane i zwiększać bezpieczeństwo internecie.

Rodzaje VPN

Można wyróżnić kilka rodzajów VPN-ów. Najpopularniejsze z nich to:

  • PPTP, czyli Point to Point Tunneling Protocol, który z pomocą technologii tunelowania umożliwia tworzenie wirtualnych sieci prywatnych,
  • L2TP, czyli Layer Two Tunneling Protocol, który wykorzystuje dekapsułkowanie danych tunelowanych,
  • OpenVPN to pakiet oprogramowania, który umożliwia przesyłanie szyfrowanych danych i bezpiecznie łączyć się w modelu strona – strona albo punkt – punkt,
  • IPsec (Internet Protocol Security) jest zbiorem protokołów, które umożliwiają wymianę kluczy szyfrowania pomiędzy komputerami.

Kiedy stosuje się VPN?

Najczęściej technologie wirtualnych sieci prywatnych są wykorzystywane w przedsiębiorstwach, kiedy pracownicy pracują w swoich domach albo są w podróży służbowej i korzystają z niezabezpieczonych sieci WI-FI. Zazwyczaj w sieciach korporacyjnych jest przetwarzana duża ilość danych, a VPN zapewnia:

  • większą efektywność sieci – nawet gdy jakość połączenia nie jest zbyt dobra, to dane są przez VPN kompresowane i przesyłane o wiele szybciej,
  • wyższy poziom bezpieczeństwa ze względu na szyfrowanie informacji.

VPN jest także często wykorzystywany w krajach, gdzie internet jest cenzurowany przez rząd. Dzięki szyfrowanym połączeniom i zmianie adresu IP można bezpiecznie komunikować się z osobami, które przebywają na terenie Chin czy Indii, a one same mogą korzystać z zablokowanych witryn (np. z Facebooka).

VPN pozwala także zaszyfrować historię przeglądania stron internetowych, nawet gdy robimy to we własnym domu. Dzięki temu nasza historia nie jest jawna, a adres IP jest ukryty.

Jeśli pracujemy w kraju, gdzie wolność słowa jest ograniczona, również powinny szyfrować swoją aktywność internetową, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo.

Czy VPN zapewnia 100% anonimowości w internecie?

Niestety żadne oprogramowanie nie zapewni nam tego, że nikt nie będzie w stanie odkryć naszej aktywności w internecie. VPN pozwala jednak znacznie zmniejszyć dostępność danych. Komukolwiek trudno będzie je odzyskać i zinterpretować, bo są szyfrowane.

Warto również pamiętać, aby wybrać odpowiedniego dostawcę wirtualnej sieci prywatnej, który będzie przechowywał minimum danych o nas (np. tylko adres e-mail) oraz nie będzie prowadził rejestrów aktywności.

VPN znacznie zmniejsza ryzyko tego, że ktoś będzie nas śledził w internecie. Jednak samemu warto pamiętać o tym, aby nie bagatelizować zagrożeń, które mogą spotkać nas w sieci (np. nie ściągać niepewnego oprogramowania i nie zdradzać zbyt dużo o sobie w mediach społecznościowych).