Wszystkie artykuły » Tworzenie stron internetowych » Aspekty techniczne » Dlaczego WordPress może być niebezpieczny?

Dlaczego WordPress może być niebezpieczny?

WordPress to popularna platforma, na której działa nawet 40% polskich stron. To narzędzie do tworzenia własnych witryn jest niezwykle popularne i przede wszystkim darmowe. W ostatnim czasie wątpliwości wzbudzają jednak kwestie bezpieczeństwa stron działających dzięki WordPress. Okazuje się, że dziesiątki tysięcy wtyczek, jakie mają do dyspozycji użytkownicy może stać się sposobem na przejęcie kontroli nad witryną. W czym dokładnie problem i jak się przed nim ustrzec?

Niepokojące statystyki

Firma Risk Based Security przygotowała analizę, według której w 2021 wykryto i zgłoszono aż 2240 luk bezpieczeństwa we wtyczkach WordPress. To wzrost nieprawidłowości na poziomie 142% w porównaniu z danymi za 2021. Prócz tego warto zauważyć, że tylko niewielka część dostępnych wtyczek wpływa na podniesienie bezpieczeństwa stron tworzonych WordPress. Oczywiście żadna witryna w sieci nie jest w 100% chroniona, jednak współcześnie da się zrobić naprawdę wiele by podnieść poziom zabezpieczeń tego typu platform. WordPress zdaje się nie dbać o wysokie standardy w tej kwestii.

W takiej sytuacji odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszej strony spoczywa na nas. Na szczęście właściciel strony ma spory wpływ na to, jak bardzo odporne na ataki będzie jego miejsce w sieci. Jak zwiększyć poziom ochrony? Przede wszystkim warto tworzyć kopię bezpieczeństwa. To wersja witryny, którą możemy przywrócić w przypadku nieudanych zmian lub problemów z atakami na witrynę. Zapisu można dokonać ręcznie lub za pomocą specjalnych narzędzi. Jak często to robić? To zależy od naszych potrzeb, jednak jest to zalecane przy każdej większej modyfikacji jakiej dokonujemy na stronie.

Aktualizacje i wtyczki

Dla bezpieczeństwa strony na WordPress kluczowe są też regularne aktualizacje zarówno wtyczek, jak i PHP. Wykorzystywanie starych rozwiązań tworzy lukę w naszym systemie bezpieczeństwa i sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na ataki z zewnątrz. Ta sama zasada dotyczy wtyczek. I choć kusząca może być opcja aktualizowania wszystkich razem, tego typu działania mogą być kłopotliwe. Jeśli któraś z aktualizacji się nie uda, trudno będzie znaleźć źródło problemu. Najlepiej więc zaktualizować wtyczki pojedynczo.

Plug-iny są niezwykle ważne i pomagają odpowiednio zarządzać stroną. Jednak te pobrane z niepewnego źródła mogą być przyczyną ataku wirusa lub włamania do panelu zarządzania stroną. Często aktualizowane i bezpieczne wtyczki sprawią, że korzystanie z platformy będzie intuicyjne. Pamiętajmy, że to nic złego, że nasza strona ma aktywne kilka czy kilkanaście wtyczek. Najważniejsze, by na bieżąco odinstalowywać te niepotrzebne i sprawdzać, czy oprogramowanie pomocnicze jest w najnowszej wersji.