Wszystkie artykuły » Słownik webmastera » Co to jest Adobe Flash?

Co to jest Adobe Flash?

Adobe Flash (dawniej Macromedia Flash) jest programem komputerowych służącym do tworzenia animacji złożonych z grafik wektorowych, z użyciem klatek kluczowych (ang. key frame), łączących klatki pośrednie w procesie animacji. Pliki animacji grafik wektorowych o rozszerzeniu .swf, bardzo często są podstawowym elementem wielu stron internetowych. Pliki te są zazwyczaj obsługiwane przez przeglądarki internetowe oraz zainstalowane odpowiednie wtyczki. Najczęściej jest to Adobe Flash Player lub w innych przeznaczonych do tego programach.

Adobe Flash oprócz tworzenia zwykłych animacji stworzonych z grafik wektorowych obsługuje również dedykowany język programowania – ActionScript, którego zadaniem jest obsługa zdarzeń, którymi mogą być kliknięcie myszką, użycie odpowiedniego klawiszu na klawiaturze lub interakcja z innym oprogramowaniem. ActionScript, rozbudowany obecnie do wersji 2, a następnie 3, czyni z Flasha środowisko programistyczne pozwalające na tworzenie rozbudowanych animacji, programów, prostych gier popularnych na stronach internetowych, prezentacji itp. często wykorzystywanych w sieci do nieskomplikowanych i nie wymagających projektów, które jedocześnie, uwagi na zastosowanie grafiki wektorowej cechują się dużą czytelnością, przejrzystością i uniwersalnością. W Internecie można także spotkać wiele stron całkowicie zbudowanych z użyciem plików Flash. Jedna nadmiar animacji może znaczącą spowolnić ich ładowanie się oraz działanie, dlatego też strony takie nie są zbyt popularne i najczęściej technologia Flash jedynie buduje niektóre ich elementy.

Adobe Flash podobnie jak wiele innych produktów Adobe, cechuję się dużą kompatybilnością z innym oprogramowaniem tej firmy. Najnowsza wersja programu potrafi importować pliki graficzne z Adobe Ilustrator, a także Adobe Photoshop co znacznie ułatwia prace nas złożonymi projektami obejmującymi swoim obszarem wiele mediów. Oprócz tego Adobe Flash może również importować pliki MP3 i FLV, dzięki czemu współpracuje on z najczęściej wykorzystywanymi środkami kompresji danych w sieci.