Blog na stronie małej firmy

W dzisiejszych czasach przejrzysta i dobrze prowadzona strona internetowa nie wystarczy do pozyskania klientów i budowania z nimi trwałych relacji. Coraz więcej firm sięga po inne narzędzia marketingowe w celu budowy pozytywnego wizerunku firmy. Jedną z form promocji serwisu internetowego jest blog firmowy. Właściwie i umiejętnie prowadzony, stanowiący integralną część strony internetowej bądź osobną witrynę ma na celu:

 • większe zainteresowanie daną firmą,
 • zwiększenie świadomości marki,
 • czy budowanie wizerunku specjalisty w danej dziedzinie.

 

Blog firmowy – jak go prowadzić?

Prowadzenie bloga firmowego nie jest rzeczą łatwą i zwłaszcza na początku stanowi wyzwanie. Jakie treści powinny się znaleźć na blogu, aby odnieść korzyści z jego prowadzenia? Oto kilka zasad:

 1. Każdy wpis na bloga w postaci ciekawostki, informacji czy nowinki powinien być użyteczny dla klienta i stanowić osobną wartość. Rozważny dobór tekstu, zgodny z profilem działalności i strategią marketingową sprawi, że blog będzie chętniej czytany, a jego twórcy postrzegani jako eksperci w danej dziedzinie. Wpis powinien być oczywiście wolny od błędów merytorycznych, ortograficznych czy stylistycznych.
 2. Na blogu powinny pojawiać się niepowtarzalne i urozmaicone treści. Klient nie musi cały czas czytać tylko zwykłych artykułów. Warto zaskoczyć go ciekawym wywiadem, sprawozdaniem z jakiegoś wydarzenia czy opracowaniem raportu i udostępnieniem statystyk. Różnorodna forma postów pozwoli na zaprezentowanie firmy z wielu stron i będzie wzbudzać zainteresowanie klientów.
 3. Wpisy na bloga powinny być regularne, ale nie za częste. Umieszczanie nic nie znaczących postów kilka razy dziennie spowoduje, że klient znudzi się blogiem. Warto rozważyć tworzenie tego medium w oparciu o jakiś cykl. Przykładowo: w poniedziałek wpis na wesoło, w środę innowacje z naszej dziedziny, a w piątek jakieś formy graficzne lub video. To sprawi, że blog będzie ciekawy, a czytelnik z niecierpliwością będzie czekał na każdy wpis.
 4. Warto postarać się, aby raz na jakiś czas na blogu pojawił się post eksperta z danej branży bądź jakiś element jego wypowiedzi. Efektem będzie postrzeganie bloga jako wiarygodnego i godnego uwagi.
 5. Konwersacja z czytelnikami i odpowiadanie na ich komentarze powinny być podstawą prowadzenia każdego bloga. W żadnym wypadku nie należy blokować komentarzy pod postami. Opinie odbiorców będą pożyteczne, zwrócą uwagę na elementy do poprawy i pozwolą na dalsze doskonalenie.
 6. Każdy wpis powinien być zoptymalizowany pod względem SEO, czyli przygotowany w taki sposób, aby prezentował się lepiej dla przeglądarek. Dzięki temu treść z naszego medium będzie wyżej w wynikach wyszukiwania, co może przyczynić się do wzrostu czytelników.

 

Jakie korzyści płyną z prowadzenia bloga firmowego?

Prowadzenie bloga niesie ze sobą szereg korzyści do których należą:

 1. Poprawa pozycji strony w wyszukiwarkach poprzez regularne wpisy na bloga oraz budowa bazy fraz, po których klienci mogą wyszukać daną firmę, dzięki używanym w postach odpowiednim słowom kluczowym.
 2. Docieranie do szerszej grupy odbiorców z wartościowymi komunikatami, co może skutkować zwiększonym ruchem na stronie internetowej.
 3. Budowanie bliższej, bardziej bezpośredniej relacji z klientami, a dzięki unikalnym, wartościowym treściom stawianie się w roli fachowca w danej dziedzinie.
 4. Pozyskanie naturalnych linków. Wartościowe, inspirujące treści, które stanowią wpis na blogu firmowym są szansą, że ktoś je udostępni, podzieli się nimi i zamieści do nich odnośnik.
 5. Zdobycie nowych klientów w mediach społecznościowych poprzez umieszczanie tam postów i treści z bloga firmowego.