Wszystkie artykuły » Tworzenie stron internetowych » Aspekty techniczne » Czy warto przejść z HTTP na HTTPS?

Czy warto przejść z HTTP na HTTPS?

https

Nata-Lia/bigstockphoto.com

Prowadzenie strony internetowej wymaga dbałości o wiele elementów – wygląd, przejrzystość, czy pozycję wyszukiwania w wyszukiwarce. Nie można przy tym zapominać o bezpieczeństwie użytkowników, którzy przeglądając witrynę zostawiają na niej wiele swoich śladów, które mogą zostać wychwycone i wykorzystane przez osoby nieuprawnione.

Czym się różni HTTP od HTTPS?

Jedną z kwestii, którą należy wybrać projektując stronę internetową jest protokół strony. Można tu wybierać między protokołem http i https. Każdy z nich ma swoich zwolenników i przeciwników. Pierwszy jest wersją prostszą, służy do odbierania i przesyłania danych w sieci. Nie zapisuje poprzednich sesji przeglądarki, ani w jaki sposób dane te dotarły z jednego do drugiego punktu. Do przesyłania wykorzystuje niewielką ilość danych, jednak posiada bardzo poważną wadę – dane te nie są chronione.

Https natomiast do przenoszenia danych używa protokołu SSL. Dane użytkowników są chronione, ich wykradzenie jest niemal niemożliwe. Takich protokołów używa się na stronach, na których gromadzone i przetwarzane są takie dane użytkowników jak imię i nazwisko, dane kart kredytowych, adresy. Strony posługujące się protokołem SSL są bezpieczniejsze i wiarygodne.

HTTP czy HTTPS?

Jest to jeden z powodów, dla których osoby posiadające witryny http powinny je jak najszybciej przenieść do https. Świadomi użytkownicy znają zasadniczą różnicę między tymi protokołami i unikają stron oznaczonych http, z obawy przed utratą swoich danych. Witryny http oznaczane są przez Google jako „niebezpieczne”, co powoduje, że coraz mniej użytkowników je odwiedza, szukając w Internecie bezpiecznej alternatywy. To powoduje również dużo gorsze wyniki wyszukiwania takich stron, które spadają na dół listy. Następstwem tego jest mniejsze zainteresowanie użytkowników tematem czy marką prezentowanymi na stronie, co przekłada się już bezpośrednio na stratę klientów/użytkowników czy potencjalnych odbiorców zawartej na stronie treści.

Google wprowadzając komunikaty o protokołach http chce zwiększyć bezpieczeństwo swoich użytkowników i nie może sobie pozwolić na utratę ich zaufania. Tworzenie stron w parciu o http jest aktualnie wyłącznie stratą czasu, a każda osoba czy firma chcąca stworzyć wiarygodną, nowoczesną i bezpieczną stroną powinna korzystać z https.