Flash czy Javascript
- 28
- maj
Javascript, opracowany przez Netscape Inc., jest popularnym i dość powszechnie stosowanym językiem programowania. Ułatwia on funkcjonalność, jak również układ strony. Jest używany do tworzenia animowanych obiektów, przenoszenie tekstu oraz jako interaktywny dialog między serwerem a przeglądarką. Javascript jest obiektowym językiem programowania. Z drugiej strony Flash lub Adobe Flash (dawniej Macromedia Flash) jest technologią używaną, aby wstawić animacje, filmy itp. na stronie internetowej. Jest również stosowana do osadzania interaktywnych aplikacji na stronach internetowych. Może się wydawać, że javascript i flash mają podobne cechy i funkcje, jednak nic bardziej mylnego.
Funkcjonalność:
Javascript kontroluje różne elementy w formularzu HTML, sprawdza jego poprawność, reaguje na zdarzenia. Ponadto wykorzystując javascript można tworzyć aplikacje z graficznym interfejsem. Flash, jest środkiem do tworzenia animacji i grafiki wektorowej, a także gier itp., które można wyświetlić na stronie internetowej dzięki zainstalowanej wtyczce Adobe Flash Player.
Zastosowanie:
Podczas gdy Javascript to język programowania służacy do tworzenia kodów stron internetowych, Flash używany jest jak wcześniej wspomniano, do tworzenia animacji i przycisków, które mają być wyświetlane na stronie internetowej. Wspomnieć należy również o Flashowym języku programowanie zwanym „ActionScript”, opartym na ECMAScripcie, który może być wykorzystany do bezpośredniego utworzenia przycisku oraz wyznaczenia funkcji, jakie ów przycisk ma wykonywać.
Zakres:
Javascript ma znacznie szerszy zakres, jeśli chodzi o tworzenie firmowych stron internetowych. Zastosowanie Flash jest zwykle ograniczone do wprowadzania lub osadzania animacji na stronach internetowych, tworzenia pokazów slajdów czy odtwarzania wideo.
Prędkość:
Javascript jest znacznie lżejszą aplikacją niż Flash, a więc jest nie tylko prostszą dla użytkownika, ale i szybszą jeśli chodzi o ładowanie strony. Jest również lepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wybór hostingu internetowego. Flash potrafi zająć dużo czasu na załadowanie strony, co może sprawić że użytkownik straci zainteresowanie ze względu na małą prędkość jej wczytywania.
Kategorie
Najnowsze komentarze
- Mike - Ruch w sieci przenosi się do mobile
- kasztan i bartek - Co to jest HTML?
- Marian - Co to jest HTML?
- Ciekawski - Co to jest HTML?
- beka - Co to jest HTML?