Wszystkie artykuły » Promowanie stron internetowych » Jak prowadzić działania marketingowe w social media?

Jak prowadzić działania marketingowe w social media?

Koordynacja działań w social media przy promowaniu strony internetowej jest jednym z czynników sukcesu. Warto wiedzieć, jak efektywnie łączyć ze sobą różne działania w social media.

Social media (z ang. media społecznościowe) to platformy internetowe służące użytkownikom do wzajemnego komunikowania się. Obecnie każda marka powinna wykorzystywać social media do komunikacji ze swoimi klientami. Co więcej, działania podejmowane w mediach społecznościowych powinny być spójne i określone w strategii komunikacji. Interakcja między użytkownikami a markami jest niezwykle istotna, rodzi ona więź między firmą a konsumentem, jak również pozwala na szybkie podejmowanie działań.

Posiadając stronę internetową należy zadbać o spójną komunikację w social mediach. Niezbędne jest stworzenie i prowadzenie profilu swojej marki w serwisach społecznościowych takich jak: Facebook i Instagram. W dzisiejszych czasach wiele firm decyduje się również na posiadanie kont na Tik-Toku (służy on do nagrywania krótkich filmów video) oraz YouTube. Jeżeli strona internetowa prowadzona jest przez więcej niż jedną osobę, warto wyznaczyć, bądź zatrudnić specjalistę do spraw marketingu/social media. Taka osoba odpowiedzialna będzie za stworzenie spójnej strategii komunikacji oraz jej formy. Jeżeli jednak strona prowadzona jest przez właściciela samodzielnie, bo np. nie może sobie pozwolić na zatrudnienie fachowca, warto znać poniższe zasady łączenia działań w social mediach:

1. Pierwszym krokiem powinno być zakomunikowanie odbiorcom i klientom faktu prowadzenia profili w mediach społecznościowych. Warto umieścić na stronie internetowej logo Facebooka i Instagrama, które będą przenosiły klikającego na konto firmowe. W ten sam sposób należy połączyć ze sobą wszystkie swoje kanały. Na Facebooku warto umieścić linki do materiałów własnych na YouTube i TikToku, a w opisach do nich podać linki do innych profili społecznościowych.

2. Grafika, czcionka, logo – koniecznie trzeba ustalić spójną kolorystkę przekazywanych treści. Nie warto wachlować czcionką i wieloma kolorami. Z kolei warto stworzyć indywidualne grafiki, dzięki temu wyświetlający reklamy będą mogli łatwiej skojarzyć je z daną marką.

3. Warto zaplanować terminarz publikowania postów, relacji, zdjęć każdego profilu i przemyśleć, co będzie komunikowane na konkretnym portalu. Nie warto rzucać postów losowo, gdyż im większe są chęci dotarcia do większej liczby osób, tym bardziej odwrotny może być efekt.

4. Jeżeli na stronie prowadzony jest blog lub publikowane są wpisy, warto umieszczać krótki wstęp w poście na Facebooku, a następie zostawić odnośnik do strony internetowej. Najistotniejsze jest, aby zaciekawić odbiorcę do tego stopnia, by zechciał przejść z mediów społecznościowych na stronę internetową, by doczytać więcej na dany temat. Aby wspomóc promocję strony, można również planować konkursy wymagające interakcji za pośrednictwem witryny.

5. Warto udostępniać posty fanów i klientów. Wiele osób po zakupie chwali się w mediach społecznościowych nowym nabytkiem, oznaczając przy tym profil marki danej rzeczy. Jeśli klient oznaczył profil w relacji, trzeba działać szybko, gdyż dostępna jest ona wyłącznie 24 godziny – chociażby zrepostować jego zdjęcie dodając słowo podziękowania lub nawet emotikonkę.