Wszystkie artykuły » Tworzenie stron internetowych » Najczęstsze błędy popełniane przy tworzeniu stron internetowych

Najczęstsze błędy popełniane przy tworzeniu stron internetowych

Grafika 2D - mężczyzna siedzi przed laptopem, otaczają go różne ikony związane z webmasteringiem

Strona internetowa bez względu na funkcję jaką ma pełnić musi być dopracowana. Wygodna i sprawnie działająca witryna to jeden z filarów jej atrakcyjności, a co za tym idzie popularności wśród odwiedzających. Odpowiednia promocja może oczywiście wypromować naszą stronę, ale to od jej jakości zależy czy użytkownicy zostaną na niej dłużej. Dlatego tak ważne jest unikanie podstawowych błędów przy tworzeniu witryny. Oto lista najczęstszych niedociągnięć, które zniechęcają użytkowników internetu do powrotu na najciekawszą nawet stronę

Brak responsywności

W dobie tabletów i smartfonów niezwykle ważne jest, by nasza strona wyglądała równie dobrze na każdym urządzeniu mobilnym. Dlatego pominięcie testu responsywności jest poważnym błędem, który z pewnością odbije się na popularności naszej strony. Zbyt duże grafiki, rozjeżdżający się tekst lub problemy z wczytaniem strony na telefonie skutecznie odstraszają nawet najbardziej cierpliwych odwiedzających.

Krzykliwa i dominująca grafika

Pierwsze wrażenie jakie robi strona mocno powiązane jest z jej szatą graficzną. Znaczącym błędem jest nie tylko źle dobrana kolorystyka, przeszkadzać może też nadmiar grafik, które zamiast uzupełniać stronę czynią ją chaotyczną. Aby uniknąć tego typu problemów konieczna jest ścisła współpraca z profesjonalnym grafikiem, który będzie potrafił zarówno wcielić w życie nasze pomysły, jak i fachowo ocenić jakie rozwiązania wizualne będą służyły naszej witrynie.

Zbyt dużo treści lub jej kiepska organizacja

Tworząc stronę chcemy zyskać miejsce do swobodnego publikowania ważnych dla nas treści. Nadmiar contentu jest jednak w przypadku stron www poważnym błędem. Przeładowana strona sprawia wrażenie “ciężkiej” i chaotycznej, a użytkownik łatwo się na niej zgubi. Nie oznacza to oczywiście, że nasza witryna nie może być bogata w treść. Im jej jednak więcej, tym ważniejsza staje się budowa strony. Intuicyjne menu i jasne działy tematyczne sprawią, że nawet pełne treści miejsce w sieci może być popularne.

Brak jasnego celu strony

Każde miejsce w sieci czemuś służy, im łatwiej dostrzec cel witryny, tym łatwiej o jej stałych bywalców. Profesjonalni programiści dbają o jasne ścieżki ruchu, a na ich stronach użytkownik jest jakby prowadzony za rękę i nie ma szans się zgubić. Właśnie dlatego, bez względu na to czy tworzymy sklep internetowy czy bloga, musimy jasno określić, czym chcemy zainteresować odwiedzających i jaki jest cel ich wizyty. Tylko wtedy będziemy mogli skutecznie ich do tego zachęcić.

Brak unikalnych treści

Nawet najlepiej wyglądająca i sprawnie działająca witryna nie może generować dużego ruchu sieciowego, jeśli nie ma na niej oryginalnych treści. Kopiowanie tekstów znalezionych na innych stronach jest nie tylko nieskuteczne, ale i nielegalne. Dlatego zadbanie o jakościowy kontent jest jednym z najważniejszych zadań twórcy nowego miejsca w sieci. Nie oznacza to oczywiście, że za każdym razem trzeba publikować tylko oryginalne treści. Wiele stron opiera się na popularnym contencie. Nawet najbardziej znany temat można jednak przedstawić świeżo i wyjątkowo, dzięki czemu dużo łatwiej o uwagę użytkowników.