Wszystkie artykuły » Słownik webmastera » Co to jest serwer wirtualny (VPS)?

Co to jest serwer wirtualny (VPS)?

Serwer VPS (Virtual Private Server) – jest wirtualnym serwerem dedykowanym, powstały poprzez podział serwera na kilka mniejszych, wirtualnych serwerów. Serwer VPS pozwala na wykonywanie wszystkich operacji dostępnych także na serwerach dedykowanych. Korzystający z VPS otrzymuje zazwyczaj dostęp administratora do zasobów serwera. Otrzymuje tym samym możliwość instalowania dowolnych aplikacji oraz konfigurowania ich w zależności od potrzeb. Serwery VPS zawierają zazwyczaj swoje własne systemy plików. Posiadają także własne systemy procesów i alokacji zasobów, co pozwala na zapewnienie jak najbardziej wydajnej konfiguracji, w zależności od wymagań administratorów. Oprócz tego serwery VPS posiadają także własny system przydzielania uprawnień użytkownikom i aplikacjom, co pozwala na pełną kontrolę na bezpieczeństwem i zasobami serwera.

Różnice w porównaniu z hostingiem współdzielonym

Rozwiązania stosowane w serwerach VPS dają zazwyczaj większą swobodę oraz możliwości w porównaniu z hostingami współdzielonymi. Serwery VPS korzystają z określonej niezmiennej ilości zasobów, z których korzystać można przez cały czas funkcjonowania. Hostingi współdzielone natomiast posiadają jedynie minimalną ilość zasobów, zwiększaną wyłącznie w określonych sytuacjach, takich jak np.: obciążenie serwera. Serwer VPS pozwala także na zmienianie ilości dostępnych zasobów w zależności od potrzeb. Pracując nad skomplikowanym projektem, posiadającym duże wymagania, dostępność zasobów może zostać zwiększona.

Oprócz tego serwery VPS mogą korzystać z platform programistycznych Ruby on Rails lub Java, wykorzystując ich pełne możliwości. Frameworki zapewnią dostateczny zestaw komponentów oraz bibliotek. Rozwiązanie to umożliwia sprawne działanie serwera oraz jego obsługę.

Możliwości serwera VPS

Serwer VPS posiada możliwości umożliwiające samodzielną konfigurację serwera, a także jego oprogramowania. Możliwe jest także instalowanie aplikacji, modułów i pakietów dostosowanych do dystrybucji systemu używanego przez administratora. Serwery VPS pozwalają także na kompilowanie kodu programów. Odpowiednio skonfigurowany VPS zapewnia sprawne działanie, a także łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych zasobów, co w znaczny sposób pozwala oszczędzić czas potrzebny na wykonywanie określonych zadań. Serwery VPS są także niższe w utrzymaniu. Wynika to z faktu, że w momencie bardziej skomplikowanych zadań, takich jak reinstalacja systemu, podłączanie zdalnych pulpitów KVM nie jest konieczne. Dostęp do konsoli awaryjnej jest zapewniony z poziomu panelu administratora.

Przeznaczenie VPS

Serwery VPS są przeznaczone dla wszystkich użytkowników. Ze względu na duże możliwości konfiguracyjne, nie posiadają one określonej grupy docelowej. Mogą z nich korzystać zarówno doświadczeni użytkownicy jak i początkujący. Ponadto wielu usługodawców zapewnia szerokie wsparcie swoim klientom. Dzięki wszechstronności, z serwerów VPS korzystają użytkownicy prywatni, a także małe i duże przedsiębiorstwa. VPS pozwala na wykorzystanie serwera w celu hostingu WWW, monitorowaniu usług, obsługi serwerów gier sieciowych, serwerów proxy oraz streamingu.