Wszystkie artykuły » Słownik webmastera » Co to jest APACHE (serwer)?

Co to jest APACHE (serwer)?

Serwer APACHE jest popularnym serwerem open source, który możemy postawić na każdym systemie operacyjnym, od Unixa po Windows. Open source oznacza, że do dyspozycji użytkownika oddany jest kod źródłowy, który może zmieniać wedle uznania konfigurując odpowiednie pliki tekstowe. Serwer ten, jak wspomniano wyżej, jest najczęściej stosowanym serwerem w Internecie.

Do jego charakterystyki należy modułowa budowa, a także możliwość współpracy z z różnorakimi językami programowania, w tym bazą danych MySQL (będący systemem zarządzania relacyjnymi bazami danych) czy językiem skryptowym PHP (generującym strony WWW w czasie rzeczywistym). Modułowa budowa oznacza, że Apache zawiera jedynie niezbędne narzędzia, co w myśl zasady – im mniej tym lepiej czyni go bardzo bezpiecznym. Większość funkcji znajdujących się w bibliotekach uruchamiana jest tylko w momencie ich użycia. Daje to nam pole do popisu jeśli chodzi o zwiększanie funkcjonalności, ale i może oznaczać, że w którejś z dodawanych bibliotek będzie luka, która umożliwi osobom nieupoważnionym wgląd do naszego serwera. Dlatego też dobrą radą jest posiadanie zainstalowanych tylko tych bibliotek, których funkcje będziemy rzeczywiście używać. Nie można też ukrywać faktu, że serwer Apache najbezpieczniej działa na systemie Linux, Unix czy BSD, a nie na pełnym luk Windowsie. Warto również wspomnieć, że należy często aktualizować serwer, aby usuwać mogące się pojawiać błędy.

Zainstalowany serwer posiada również opcję uwierzytelniania, czyli kontroli dostępu. Obsługuje takie moduły jak interfejs CGI (Common Gateway Interface), mechanizm skryptowy SSI (Server Side Includes), URL-Rewriting czy protokół SSL (Secure Socket Layer).

Obecnie serwery Apache obsługiwane są poprzez graficzny interfejs (GUI).

Instalacja Apache na Linuksie możliwa jest na dwa sposoby:

  • poprzez gotowe paczki dostarczone razem z dystrybucją (instalacja szybka, z którą otrzymujemy wszystkie aktualizacje serwera),
  • samodzielna kompilacja źródeł serwera (instalacja dużo wolniejsza i wymagająca więcej pracy).

Lista modułów, które można zainstalować, znajduje się pod adresem http://httpd.apache.org/docs/2.2/programs/configure.html. Są tam zarówno moduły kompilowane automatycznie, jak i takie, które muszą być samodzielnie skompilowane.

Instalacja serwera na systemie Windows odbywa się poprzez uruchomienie pliku instalacyjnego, wpisaniu danych do formularza, wybór miejsca instalacji, i konfiguracji końcowej serwera.

System Mac OS X posiada już zainstalowany serwer Apache.