Wszystkie artykuły » Tworzenie stron internetowych » Aspekty techniczne » Etapy tworzenia strony internetowej

Etapy tworzenia strony internetowej

Grafika 2D - mężczyzna i kobieta, w tle elementy kojarzące się ze stronami internetowymi (ikony, ekran monitora itp.)

Tworzenie strony internetowej to nie tylko tajemnicza praca programistów. Nim nasza wciągająca i wygodna witryna znajdzie się w sieci, przechodzi przez cały proces, którego większość z nas nie jest świadoma. Dbając o każdy krok zyskujemy pewność, że nasze miejsce w sieci będzie intuicyjne i dostępne dla każdego, kto tego zapragnie. Internauta ma z pozoru proste potrzeby i gdy je zaspokajamy, łatwo nas nie opuści. Jak więc stworzyć krok po kroku witrynę, z której nie będzie się chciało wychodzić?

Najważniejszy pierwszy krok

Zbieranie informacji i tworzenie planu to najważniejszy etap pracy nad projektem strony www. Dokładne poznanie potrzeb klienta i jego grupy docelowej pozwoli zaplanować strukturę strony i obmyślić jej mechanikę działania. Pominięcie tego etapu lub wykonanie go w pośpiechu może kosztować nas w przyszłości. Z jednej strony będzie to marnowanie naszych zasobów, z drugiej może wywołać niepewność u klienta, jest więc mocno niepożądane. Im więcej dowie się projektant, tym dokładniejszy będzie plan działania, który usprawni cały proces. Bez dokładnej analizy i stworzenia spisu działań nie można brać się za projektowanie.

Stworzenie projektu i web design to kolejne ważne etapy pracy nad stroną. W tym momencie nasze plany i oczekiwania zyskują konkretny szkielet, kształt i szatę graficzną. Również dla sukcesu tego etapu ważne jest wcześniejsze dokładne zebranie informacji od klienta, tak aby wygląd strony odpowiadał jego oczekiwaniom i celom firmy. Design to jednak nie tylko wygląd witryny. Ma on też kluczowe znaczenie dla wygody korzystania ze strony i dla jej konwersji. O sukcesie przedsięwzięcia na tym etapie decyduje dobre poznanie użytkowników, którzy mają odwiedzać stronę i jej cel. Dzięki temu będzie intuicyjna i czytelna, a to w sieci cechy niezwykle ważne.

Kodowanie to etap, który rozpoczynamy po akceptacji całościowego projektu. To właśnie w tym momencie nasza wizja naprawdę staje się miejscem w sieci. Aby ta niezwykle ważna część przebiegła prawidłowo, webdeveloper musi dysponować całą prototypową grafiką, szkieletami i mapami witryny. Dzięki temu ma szansę stworzyć funkcjonalną stronę. Na tym etapie specjalista wykorzystuje również technologie, takie jak HTML czy CSS, aby utworzyć kod naszej przestrzeni w sieci. Od indywidualnych preferencji zależy czy strona kodowana jest od podstaw, czy wykorzystuje systemy wsparcia, takie jak WordPress.

Testowanie i wdrożenie strony jest dla wielu rutyną, jednak nie oznacza to, że ta część pracy jest mniej ważna od innych. Wręcz odwrotnie, to właśnie teraz testerzy muszą upewnić się, że strona jest zupełnie sprawna i nie ma w niej błędów utrudniających sprawne poruszanie się po jej częściach. Prócz tego właśnie na tym etapie fachowcy dostosowują naszą witrynę do różnych urządzeń i konfigurują jej działanie ma komórkach. Aby było ono sprawne, grafika musi być lekka, a kod napisany prawidłowo. Dopiero pomyślnie zakończony etap testów wieńczy pracę nad stroną. Otwierając równocześnie etap jej konserwacji i ewentualnego rozwoju.