Wszystkie artykuły » Słownik webmastera » Co to jest jQuery?

Co to jest jQuery?

jQuery to framework. Jest to zbiór funkcji, za pomocą których możemy osiągnąć zakładane efekty bez konieczności powtarzania zbędnego kodu. Jest to biblioteka napisana w języku JavaScript.

Frameworków do JavaScript jest sporo. Należą do nich między innymi Prototype, Moo Tools oraz Dojo. Każde z nich zawiera zarówno podstawowe narzędzia, jak i unikalne rozwiązania. Usprawniają pracę z DOM i umożliwiają tworzenie różnych efektów animacyjnych. jQuery oferuje bardzo przejrzystą konstrukcję. Większość nazw funkcji jest logicznie powiązana w stosunku do zadań, jakie mają zostać przez nią wykonane. Także sposób uruchomienia i zapisu funkcji jest stosunkowo przyjazny użytkownikowi. Taki jest właśnie cel frameworków. Mają za zadanie przyspieszyć i ułatwić użytkownikowi pracę, dostarczając przy tym trafnych rozwiązań.

Dzięki jQuery możemy na przykład zablokować poszczególne elementy formularza. Wystarczy użycie specjalnej funkcji, która pobiera wszystkie elementy formularza i ustawi w nich atrybut disabled. Oczywiście potrzebna będzie nazwa formularza.

Wtyczki mają za zadanie wykonać pewne operacje na zbiorze elementów. W jQuery istnieje możliwość poszerzania funkcji biblioteki. Najbardziej znanym zbiorem wtyczek jest na pewno jQueryUl. Dzięki niemu można stworzyć, dla potrzeb własnej aplikacji, dedykowane elementy interfejsu użytkownika. W zbiorze jQuery UI dostępne są widżety akordeona, różne typy przycisków, okien dialogowych, kalendarza, autouzupełniania/podpowiedzi do pól tekstowych, paska postępu i wiele innych.