Wszystkie artykuły » Tworzenie stron internetowych » Prowadzenie strony internetowej » Podstawowe metody ochrony strony www na WordPressie

Podstawowe metody ochrony strony www na WordPressie

WordPress jest obecnie najpopularniejszym systemem zarządzania treściami w Internecie, z tego powodu jest również najczęstszym celem hakerskich ataków. Ważne więc, aby dbać o bezpieczeństwo takich witryn.

W każdej chwili strony internetowe są narażone na ataki ze strony hakerów i wirusów. W wyniku takiego naruszenia, nie tylko można stracić widnieją na nich treść, ponadto witryna może:

  • wysyłać SPAM bez kontroli,
  • tworzyć na stronie SPAM, który będzie pozycjonował inną stronę,
  • tworzyć przekierowania zagrażające bezpieczeństwu danych,
  • instalować wirusy,
  • wykradać dane.

Poza tym skutkiem ataku może być spadek wiarygodności wśród użytkowników i utrata ich zaufania, co przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie ruchu na stronie i utratę potencjalnych klientów.

Jak więc zabezpieczyć stronę? Poniżej kilka sprawdzonych sposobów:

Regularna aktualizacja

Należy pamiętać o stałej aktualizacji. Nowe wersje zawierają nie tylko funkcjonalne dodatki, ale również rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo. WordPress ma opcję automatycznej aktualizacji, o ile nie zostanie wyłączona przez użytkownika, system będzie aktualizował się sam.

Zmiana loginu oraz ID administratora

WordPress proponuje domyślny login jako „admin”, co znacznie ułatwia cyberprzestępcom włamanie się na stronę, ponieważ jest to jedna z dwóch danych, jakie muszą ustalić (drugą jest hasło). Warto zmienić go od razu, najlepiej na adres email, albo na jakąś przypadkową kombinację cyfr lub liter.

Dwustopniowa autoryzacja

Zwiększa ochronę panelu administratorskiego przez atakiem hakerów. Poza podaniem loginu i hasła wymaga bowiem wskazania informacji, którą posiadać może jedynie administrator lub zaufany użytkownik. Ciekawym rozwiązaniem jest również skorzystanie z wtyczki Google Authenticator. Aplikację taką instaluje się również na swoim smartfonie, gdzie wyświetli się unikalny token za każdym razem, gdy będziemy chcieli zalogować się do strony.

Bezpieczne hasła

Używanie przemyślanych haseł jest podstawą bezpieczeństwa korzystania z różnych internetowych witryn i usług. Każda z nich powinna być zabezpieczona inną kombinacją cyfr, liczb i znaków. Hasło musi być unikatowe, ale jednocześnie łatwe do zapamiętania dla użytkownika, np. nazwa ulubionej restauracji przepleciona cyframi i znakami specjalnymi. Hasła należy regularnie zmieniać, najlepiej co najmniej raz w miesiącu.

Wtyczki zabezpieczające

W sieci znajduje się wiele wtyczek i dodatków, które poprawiają bezpieczeństwo WordPressa. Najważniejsze jednak, aby pobierać je wyłącznie z zaufanych źródeł. Oferują one różne funkcjonalności, w tym zmianę prefixu tabel w bazie danych, zmianę identyfikatora głównego użytkownika, blokowania określonych rodzajów ataków, monitorowania zmian w plikach na serwerze, czy automatycznego tworzenia kopii bezpieczeństwa.