WordPress czy Joomla! – który system wybrać?
- 09
- październik
WordPress oraz Joomla! są doskonałymi narzędziami znacznie ułatwiającymi pracę. Obydwa systemy zarządzania treścią są dość przyjazne dla użytkowników co w widoczny sposób przekłada się na ich popularność. Dzięki nim tworzenie prostych i czytelnych serwisów www, a także blogów itp. jest w miarę proste i intuicyjne. Rozbudowana warstwa zarządzania pozwala także na łatwe dodawanie oraz redagowanie treści. Stosując wiele, dostępnych dla obydwu systemów, szablonów możemy dopasować je do swoich wymagań. Który system jednak wybrać? Na to pytanie postaramy się znaleźć odpowiedz w poniższym porównaniu.
Obydwa systemy zarządzania treścią napisane zostały w języku PHP i korzystają z bazy danych MySQL. Zarówno WordPress jaki i Joomla! oparte są na licencji wolnego oprogramowania. Pierwsza wersja WordPressa ukazała się w roku 2003, natomiast Joomla! zadebiutowała w połowie 2006 roku. Z tego też względu Joomla! niejako korzysta z doświadczenia swojego konkurenta.
WordPress pierwotnie przeznaczony był głownie dla osób prowadzących blogi. Dlatego też w tej roli sprawdza się najlepiej. Podstawowe wersje oferują możliwość stworzenia prostej strony bez konieczności znajomości podstaw programowania. Prostota obsługi oraz przyjazny interface na pewno znajdzie swoich zwolenników wśród początkujących użytkowników. Ci bardziej zaawansowani, z pewnością skorzystają z szerokiego zakresu opcji, dzięki czemu będą mogli dostosować WordPressa do swoich potrzeb, nawet jeśli będą one dość wygórowane. Joomla! natomiast została stworzona w celu obsługi bardziej złożonych serwisów internetowych. Z tego też względu obsługa tego CMS’a jest bardziej wymagająca i pomimo tego, że nadal zalicza się on do jednych z prostszych i bardziej intuicyjnych to znajomość podstaw HTML, CSS czy PHP może okazać się bardzo przydatna, a niekiedy nawet niezbędna.
Większa popularność WordPressa naturalnie wiąże się z większą ilością dostępnych skórek. Ich ilość obecnie wynosi około 16 tysięcy. Duża ilość modyfikacji znacznie ułatwia pracę, a także zapewnia możliwość dostosowania systemu do własnych potrzeb, bez znajomości bardziej zaawansowanych aspektów HTML, CSS czy też PHP. Joomla! oferuje około 6 tysięcy modyfikacji. Pomimo, że nie jest to tak duży wynik jak w przypadku WordPressa, jednak ilość taka jest dla przeciętnego użytkownika wystarczająca. Dodatkowo również, podstawowa wersja Joomla! jest znacznie bardziej rozbudowana niż WordPress oraz posiada wiele przydatnych funkcji, której u swojego poprzednika zabrakło. Jedną z nich jest na przykład grupowanie i kategoryzowanie treści, dla których można przydzielić konkretne elementy. Oprócz tego Joomla! umożliwia nam tworzenie list artykułów oraz linków ze stron zewnętrznych. Także edytowanie i redagowanie starszych wpisów jest tutaj znacznie wygodniejsze niż przy użyciu WordPress. Dodatkowe filtry, których zabrakło u głównego konkurenta również ułatwiają wyszukiwanie odpowiednich wpisów.
Ze względu na mocno rozbudowaną podstawową wersję Joomli! trudno uznać mniejszą (choć i tak ogromną) liczbę dostępnych modyfikacji za poważną wadę. Gorzej jednak w przypadku ich jakości, ponieważ źle dobrana, niestabilna i zawierająca błędy wtyczka może z łatwością zepsuć cały projekt, przez co konieczne może stać się nawet zaczęcie pracy od początku. Na tym polu znacznie lepiej wypada WordPress ponieważ jego wtyczki są aktualizowane częściej.
Ostatnią rzeczą jaką należałoby przeanalizować jest to, którą stronę łatwiej wypozycjonować. Oczywiście odpowiednia znajomość obydwu systemów gwarantuje, że lepsza będzie ta strona, przy której pozycjoner wykona lepszą pracę, jednak dla przeciętnego użytkownika, nie znającego dobrze obydwu CMS-ów, lepszy będzie WordPress. Przeciętny użytkownik znacznie lepiej poradzi sobie z wdrożeniem optymalizacji do WordPressa niż do Joomla!, dlatego też można uznać, że na tym polu także jest on lepszy.
Podsumowując obydwa CMSy niewątpliwie trzeba jeszcze raz wspomnieć o tym, ze pierwotnie zostały one stworzone do innych celów co do dzisiaj odciska na nich swoje piętno. WordPress, stworzony jako system mający za zadanie obsługę blogów, rozwinął się już tak mocno, że postawienie na nim innej strony nie stanowi problemu. Również Joomla!, w porównaniu z wczesnymi wersjami, znacznie poprawiła wygodę użytkowania, dzięki czemu otworzyła się na mniej doświadczonych użytkowników. Aby wybrać system lepszy dla siebie, powinniśmy w tym przypadku przetestować oba, ponieważ duży wpływ na wybór będą miały nasze osobiste preferencje. Warto jednak zaznaczyć, że w większości przypadków WordPressa wybierają osoby tworzące proste serwisy lub blogi. Joomla! Wybierają natomiast, częściej osoby bardziej zaawansowane, do tworzenia bardziej skomplikowanych stron internetowych.
Kategorie
Najnowsze komentarze
- Mike - Ruch w sieci przenosi się do mobile
- kasztan i bartek - Co to jest HTML?
- Marian - Co to jest HTML?
- Ciekawski - Co to jest HTML?
- beka - Co to jest HTML?