Co to jest AMP?

Accelerated Mobile Pages (AMP) – czyli przyspieszone strony mobilne, to standard tworzenia stron internetowych, które wczytują się szybko nawet jeśli użytkownik korzysta z powolnej sieci. Strony takie wyświetlają się poprawnie na urządzeniach mobilnych. Witryny obsługiwane w standardzie AMP zawierają dodatkowe informacje, dzięki czemu mogą obsługiwać specjalne funkcje wyświetlania w wynikach najpopularniejszej przeglądarki internetowej.

Zastosowanie tej technologii przy tworzeniu stron nie wiąże się z dodatkowymi kosztami i koniecznością zakupu nowego oprogramowania. Strony te zapisywane są w pamięci podręcznej Google, dzięki czemu wyświetlają się sprawniej. Funkcję AMP można włączyć na stronach, na których chcemy aby treści były udostępniane jak najszybciej. AMP składa się z:

– AMP HTML – czyli zbioru zaleceń dla kodu HTML umożliwiającym tworzenie bogatych treści z wykorzystaniem podstawowego kodu HTML oraz przypisanych do niego w ramach AMP rozszerzeń,

– AMP JS – to biblioteki JavaScript poprawiające prędkość ładowania się stron,

– AMP CDN – dodatkowy element, odpowiedzialny za dostarczanie stron HTML opartych o AMP.

AMP jest owocem przemyśleń fachowców z branży – webmasterów, programistów i wydawców, którzy dążyli do przekazywania treści w jeszcze szybszym czasie niż do tej pory. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania zmniejsza się współczynnik odrzucania stron wskutek zbyt wolnego ich wczytywania. AMP działają we wszystkich nowoczesnych przeglądarkach.

Strony AMP działają analogicznie do stron HTML, z jedną tylko różnicą polegającą na tym, że w przypadku HTML wymagania co do pewnych elementów kodu są zaostrzone. Szybkość AMP wynika z używania przez te witryny różnych funkcji dostarczanych przez serwery i przeglądarki. Są zapisywane w chmurze innego podmiotu, np. wspomnianego już Google.

Przyspieszenie ładowania stron możliwe jest tylko w przypadku zweryfikowanych witryn, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu chmur i podobnych serwisów. Google weryfikuje te witryny przy użyciu narzędzia Google dla Webmasterów.

Teoretycznie technologia ta dostępna jest dla każdego, jednak jej prawidłowe działanie zależy od znajomości HTML i JavaScript. Pomoc Google zawiera niezbędne informacje o tym, jak powinien wyglądać kod takiej strony. Jest to rozwiązanie stosunkowo nowe, w związku z tym jeszcze nie wszyscy webmasterzy zdążyli przystosować do niej swoje witryny.