Wszystkie artykuły » Słownik webmastera » Co to jest WordPress?

Co to jest WordPress?

WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią. Początki jego powstania sięgają 2002 roku, kiedy służył głównie do budowania i obsługi blogów. Jednak po ostatnich modernizacjach oraz dzięki tysiącom wtyczek, zaczyna coraz bardziej przypominać CMS. Stąd z powodzeniem może być stosowany do projektowania prostych stron internetowych. WordPress jest aplikacją darmową, opartą na licencji Open Source (Otwartym Oprogramowaniu). Jego obsługa nie wymaga od użytkownika znajomości kodowania w HTML, CSS czy PHP.

WordPress można dowolnie konfigurować, dostosowywać do osobistych wymagań oraz przekształcać jego wygląd. Wszystko to jest możliwe dzięki dodatkowym wtyczkom. W zdecydowanej większości są one bezpłatne, a jeżeli już pobierana jest za nie opłata, to wysokość jej jest niewielka. Przy dobrze skonfigurowanej aplikacji i dodaniu odpowiednich pluginów z powodzeniem można jej używać również do prowadzenia zaawansowanych serwisów, takich jak sklepy internetowe czy serwisy informacyjne.

Dwa sposoby wykorzystania platformy WordPress:

1. Hosting oferowany przez wordpress.com

Po założeniu tu konta można od razu przejść do działania. Cała obsługa techniczna odnośnie serwera, zabezpieczeń, aktualizacji oprogramowania, leży w gestii właścicieli strony wordpress.com. Są oni jednocześnie trzonem twórców tej aplikacji. Jako użytkownik otrzymujemy tutaj dostęp do własnego panelu administracyjnego, dzięki któremu możemy dowolnie skonfigurować naszą stronę oraz jej wygląd. Nie ma jednak możliwości dodania własnych szablonów. Ograniczona jest również ilość bezpłatnych wtyczek, a pewne rozszerzenia są tylko w formie płatnej. Zaletą jest jednak spokój o wydajność serwera i kopie bezpieczeństwa.

2. Instalacja na własnym serwerze z witryny wordpress.org

W przypadku tej opcji pobieramy aktualne oprogramowanie na serwer, z którego korzystamy. Przed instalacją należy się jednak upewnić, czy spełnia on wszystkie wymogi techniczne stawiane przez WordPressa. Informacje takie można uzyskać u dostawcy usługi hostingowej. Przebieg samej instalacji jest prosty i szybki. Jako użytkownicy tego wariantu sami odpowiadamy za aktualizację, bezpieczeństwo i konserwację swojej strony. W zamian otrzymujemy możliwość użycia dowolnych szablonów i zainstalowania dowolnych wtyczek. W razie problemów czy pytań, możemy liczyć na wsparcie ogromnej społeczności użytkowników.