Wszystkie artykuły » Słownik webmastera » Co to jest responsywna strona WWW?

Co to jest responsywna strona WWW?

Responsywna strona WWW jest to strona dostosowująca się bezpośrednio do ekranu nośnika, na którym jest odtwarzana. Automatycznie zmienia swoją rozdzielczość oraz poszczególne elementy, aby możliwe było wyświetlenie strony w całości, bez konieczności przewijania jej.

Dostosowaniu ulegają nie tylko pliki graficzne, ale i czcionki, odstępy, słowem – cały layout strony WWW. Dzięki temu czytelność strony wzrasta. Obecnie użytkownicy internetu nie ograniczają się jedynie do wykorzystywania komputerów PC czy laptopów podczas przeglądania stron internetowych. Rozwijający się prężnie rynek smartfonów i tabletów sprawia, że coraz większa ilość użytkowników korzysta również i z takich nośników oczekując, że odwiedzane strony WWW będą dostosowywać się pod ich urządzenia. Dodatkowo responsywne strony działają bez względu na system operacyjny.

Dotychczas twórcy stron WWW przygotowywali osobne strony WWW przeznaczone wyłącznie na urządzenia mobilne. Wiązało się to z ponownym zaprojektowaniem strony oraz z dodatkowym adresem przeznaczonym tylko pod urządzenia mobilne. Dziś możliwe jest takie stworzenie strony WWW, która automatycznie rozpoznaje rozdzielność ekranu i dopasowuje się do niego, co oznacza wygodę zarówno dla użytkowników przeglądających internet, ale i dla administratorów tychże stron.