Wszystkie artykuły » Tworzenie stron internetowych » Aspekty techniczne » Najlepsze alternatywy dla WordPressa

Najlepsze alternatywy dla WordPressa

WordPress jest najpopularniejszym systemem stworzonym do zarządzania stronami internetowymi, który według najnowszych danych obsługuje 36% stron www. na świecie. Choć platforma reklamuje się jako bezpłatna, przy bardziej zaawansowanych funkcjach i narzędziach trzeba liczyć się z opłatami, którą są osobno naliczanie dla każdej z obsługiwanej witryny. Z tego względu wielu właścicieli stron szuka alternatywnych oprogramowań. Co zatem oferuje obecnie rynek?

Wix

Wix jest ciekawym rozwiązaniem nawet dla początkujących użytkowników. Jego największą zaletą jest posiadanie bardzo intuicyjnego kreatora stron, który działa na zasadzie „przeciągnij i upuść”. Dzięki tej opcji stronę tworzy się szybko i łatwo, a z pomocą gotowego katalogu szablonów (jest ich 570, podczas gdy WordPress oferuje ich tylko kilkadziesiąt) jest uporządkowana i profesjonalna. Dodatkowy atut to łatwość w obsłudze i ujednolicony interfejs do zarządzania treścią. Porządkuje on witrynę do odpowiednich folderów, a także daje możliwość szybkiego podglądu statystyk. Duży plus to również możliwość wygenerowania płatności online, za sprawą współpracy z PayPal i Authorize.net.

Jedynym mankamentem Wix w jego bezpłatnej wersji jest automatyczne generowanie adresu strony, który jest zależny od maila, a także nazwy www. jakie podano przy rejestracji. Przy przejściu na wersję odpłatną, adres zostanie zmieniony bez problemu.

Joomla

Joomla jest popularnym oprogramowaniem CMS z dużą społecznością programistów i użytkowników. Jej największym atutem jest posiadanie możliwości zarządzania stronami internetowymi w wielu językach. Ponadto ma możliwość uwierzytelnienia dwuskładnikowego, co klasyfikuje ją jak bardziej bezpieczną platformę niż WordPress, a w opinii wielu ekspertów jest także lepiej pozycjonowana. Joomla oprócz bezpłatnej wersji CMS, posiada w ofercie płatny hosting i domenę, co w przypadku WordPress.com i WordPress.org, które są osobnymi podmiotami, upraszcza kwestię opłaty – wszystko jest w jednym miejscu.

Jimdo

Jimdo jest serwisem, który cieszy się sporą popularnością. Za jego pomocą zostało utworzonych około 20 milionów stron internetowych. Największa przewaga Jimdo nad WordPress to kreator Dolphin Al., który jest duży prostszy i bardziej przejrzysty w obsłudze. Przejście na stronę konfigurowania ze strony www. odbywa się przy użyciu dostępnych szablonów, zaś samo jej dostosowywanie nie wymaga umiejętności kodowania. Dodatkowo przy opcji płatnej, zostaje odblokowany dostęp do obrazów, treści i prostych sklepów internetowych.

Squarespace

Squarespace jest utożsamiane z nowoczesnym narzędziem ze sporym wyborem estetycznych i stylowych szablonów. Duża ich zaletą jest fakt, że są responsywne, czyli automatycznie dostosowują się do rozmiarów ekranu osoby, która odwiedza stroną internetową. Funkcja ta daje gwarancję, że witryna będzie czytelna zarówno na ekranie komputera, telefonu czy tabletu. Minusem są ograniczone opcje związane z SEO i pozycjonowaniem. Brak możliwości dostosowania tytułów oraz opisów stron meta, wykluczają np. blogowanie.