Wszystkie artykuły » Słownik webmastera » Co to jest serwer dedykowany?

Co to jest serwer dedykowany?

Serwer dedykowany (wydzielony) jest osobnym komputerem, który pełni rolę serwera wyłącznie dla jednego, konkretnego usługobiorcy. Serwer udostępnia zasoby innym komputerom oraz może pośredniczyć w przekazywaniu danych.

Serwer wydzielony spośród innych form hostingu, cechuje się największą elastycznością. W przeciwieństwie do hostingu współdzielonego oraz VPS możliwa jest na nim całkowita kontrola nad oprogramowaniem oraz zasobami systemowymi. Niestety rozwiązanie takie jest najdroższą alternatywą i wymaga posiadania zaawansowanej wiedzy na temat działania sieci komputerowych. Jednak odpowiednie prowadzenie serwera dedykowanego jest gwarancja jego niezawodności oraz zapewnia wysoką wydajność, głównie ze względu na jego elastyczność.

Z serwerów dedykowanych korzystają głównie największe firmy, prowadzące sklepy internetowe bądź portale o dużym natężeniu ruchu. Maszyny serwerowe są zazwyczaj wyposażone w specjalnie do tego przystosowane komputery, posiadające wiele pojemnych i szybkich dysków twardych (najczęściej SCSI), dużą ilość pamięci RAM i kilka wysoce wydajnych procesorów. Oprócz tego standardowym wyposażeniem jest także kilka zasilaczy hot-plug i zasilanie awaryjne. Maszyny takie umieszczane są w chłodnych, dobrze klimatyzowanych pomieszczeniach, aby zapewnić im niską temperaturę pracy. Do prostych i niewymagających zadań, takich jak sieci domowe, mogą jednak wystarczać zwykłe komputery, wyposażone w odpowiednie oprogramowanie. Serwery najczęściej pracują na systemach operacyjnych rodziny FreeBSD, GNU/Linux, Novell NerWare i Microsoft Windows Serwer.