Wszystkie artykuły » Słownik webmastera » Co to jest dynamiczny URL?

Co to jest dynamiczny URL?

Dynamiczny adres URL jest to adres powstający w chwili przeglądania przez użytkownika stron WWW, przy czym nie jest on faktycznym adresem odnoszącym się do np. rzeczywistego pliku *.html. Zwykle w dynamicznych adresach URL można spotkać takie znaki jak „ ? „ lub „ = „ czy „ & „. Przykładem adresu fizycznego, czyli rzeczywistego, jest np. http://www.przyklad.pl/example001.html, który po zmianie na adres dynamiczny może wyglądać tak: http://www.przyklad.pl/module=example&id=001.

Za ww. przemianę adresu statycznego w dynamiczny odpowiada moduł serwera WWW zwany mod_rewrite, a wszystkie reguły z nim związane zapisywane są w pliku tekstowym o nazwie .htaccess.

Regułka taka składa się z podstawowych wpisów:

  • RewriteEngine On, który odpowiada za włączenie automatycznego przekształcania adresów na dynamiczne,
  • RewriteRule, od którego rozpoczyna się reguła,
  • $1.php?id=$2, wpis który określa część, na którą będzie przypisany adres wyciągnięty z adresu statycznego.

Minusem dynamicznych adresów jest ich długość oraz fakt, iż w swojej treści nie posiadają słów kluczowych, tak ważnych przy SEO. Ich złożoność sprawia, że stają się mniej atrakcyjne od adresów statycznych i często, patrząc na taki adres, użytkownik nie wie jakiej treści może się spodziewać po kliknięciu. Dodatkowo, taki zbyt skomplikowany adres nie sprzyja pracy robotów indeksujących (Googlebot), gdyż strona posiada zbyt wiele URL-i, które przekierowują do takich samych treści, zwiększając tym samym obciążenie łącza internetowego.

Na obecną chwilę osoby zajmujące się pozycjonowaniem stron WWW nie stwierdziły zależności pomiędzy umieszczaniem słów kluczowych w adresie URL, a rankingiem Google, aczkolwiek odkryto, że adres URL posiadający takie słowa ma zwiększone szanse na tzw. CTR, czyli Click-Through Rate, czyli na kliknięcie.

Także Google radzi, aby stosować jak najkrótsze adresy URL, jeśli już stosujemy adres dynamiczny np. ze znakiem „ ? „. Warto także zwrócić uwagę na stosowanie poprawnych mechanizmów odpowiedzialnych za tzw. przyjazne adresy, czyli adresy dynamiczne, które obsługiwałyby wszelkie parametry. Przy zamianie adresów dynamicznych na statyczne należy użyć prawidłowego przekierowania z kodem 301, czyli przekierowania przydatnego przy pozycjonowaniu stron. Przekierowanie to na przykładzie polega na tym, aby po wpisaniu adresu np. przykladowyadres.pl zostać przekierowanym automatycznie na adres www.przykladowyadres.pl. Dlaczego jest to potrzebne? Ponieważ strona, bez wpisania WWW, istnieje pod 2 adresami. Po użyciu kodu 301 nie jest ważne, czy pominiemy przedrostek „www” czy nie – trafimy pod dokładnie ten sam adres.